Dergi Hakkında

Odak ve Kapsam

Türk Edebiyatları Araştırma Dergisi (TEAD), tüm Türk edebiyatlarından çok sayıda makale yayınlamaktadır.

Yayın Sıklığı ve DOI

TEAD her Aralık ayında yayınlanmaktadır.

TEAD, yayınlanan her makaleye bir Dijital Nesne Tanımlayıcısı (DOI) atar. DOI, elektronik olarak yayınlanan her bir makalenin tanımlanmasını ve erişilebilirliğini sağlayan benzersiz bir erişim numarasıdır. TEAD’de veya ”erken sürümde” yayınlanan her makaleye bir DOI numarası atanması zorunludur.

Açık Erişim Politikası

Bu dergi içeriğine anında açık erişim sağlar.  TEAD, okuyucuların makalelerin tam metinlerini okumasına, indirmesine, kopyalamasına, dağıtmasına, yazdırmasına, aramasına veya bağlantı vermesine izin verir ve okuyucuların bunları başka herhangi bir yasal amaç için kullanmasına izin verir.

Kabul edildikten sonra intihal ve bibliyografya için kontrol edilen ve yayına hazır olan yazılara Yayın Kurulu tarafından bir DOI numarası verilir.

Hakem Değerlendirme Süreci

Dergi hakem değerlendirmesi için çift kör bir sistem kullanır; hem hakem hem de yazarların kimlikleri isimsiz kalır. Hakemlerden araştırmanın kalitesini ve aynı zamanda uluslararası bir okuyucu kitlesi için makalenin uygunluğunu değerlendirmeleri istenir. Yazarlar çalışmaları için iki hakem önermelidir. Bu hakemler uluslararası kapsamda olmalı ve en az biri İngilizce konuşulan bir ülkeden olmalıdır. Yazarlar, kendi kurumlarından veya çıkar çatışması doğabilecek hakemlerı önermemelidir.

Yayın Etiği

İncelenmek üzere hakemlere gönderilmeden önce çalışmalar intihal yazılımı (ithenticate.com) tarafından kontrol edilir. İntihal, bir makalenin en az %15 benzerlik ve alıntı olmaksızın başka bir çalışma ürettiği bir durum olarak tanımlıyoruz. İntihal, bir makalenin başka bir eseri, alıntı yapmadan, yeniden ürettiği bir durum olarak tanımlıyoruz.

Yazarlar araştırmada kullanılan tüm veri kaynaklarını sunmalıdırlar. İntihal tüm formlarıyla etik değildir ve kabul edilemez.

Yazarlar gönderilen makalenin daha önce yayınlanmamış orijinal eserler olduğundan emin olmalıdır;

Yazarlar, gönderilen makalenin başka bir yerde yayınlanmak üzere değerlendirilmediğinden emin olmalıdır;

Yazarlar makaledeki tüm verilerin gerçek olduğunu belirtmelidir;

İntihal kanıtı, kabulden önce / sonra veya makalenin yayınlanmasından sonra bulunursa, yazara çürütme şansı sunulacaktır. Argümanların tatmin edici olmadığı tespit edilirse, makale geri çekilecek ve yazar sorumlu Editör (ler) tarafından belirlenecek bir süre için yayın yapmaktan ceza alacaktır.

TEAD, yayınlarımızda yer alan tüm bilgilerin (“İçerik”) doğruluğunu sağlamak için her türlü çabayı göstermektedir. Bununla birlikte, TEAD, içeriğin herhangi bir amacının doğruluğu, bütünlüğü veya uygunluğu konusunda hiçbir beyanda bulunmaz veya garanti vermez. Bir yayında ifade edilen herhangi bir görüş, yazarların görüşleridir ve TEAD’nin görüş veya onayları değildir.  TEAD, yayımlanan makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanımıyla bağlantılı olarak, kullanımıyla ilgili olarak veya kullanımından kaynaklanan herhangi bir kayıp, işlem, talep, maliyet, gider, zarar ve diğer yükümlülüklerden sorumlu tutulamaz.

Yazar Hakları

Yazar olarak haklarınızı iyi bilmek için derginin politikasını kontrol etmeniz önemlidir. TEAD’nin standart politikaları aşağıdaki yeniden kullanım haklarına izin verir:

Dergi yazar (lar) ın herhangi bir kısıtlama olmaksızın telif hakkını elinde tutmasına izin verir.

Dergi yazar (lar) ın kısıtlama olmaksızın yayın hakları edinmesine izin verir.

Dergiye gönderdiğiniz makalenin sürümü ile istediğinizi yapabilirsiniz.

Makale yayına kabul edildikten sonra, makalenin kabul edilen sürümünü kendi kişisel web sitenize, bölümünüzün web sitesine veya kurumunuzun arşivine herhangi bir kısıtlama olmadan gönderebilirsiniz.

Yayınlanan makaleyi kendi öğretim ihtiyaçlarınız için kullanabilirsiniz.

Makaleyi, dergide yayınlandıktan sonra istediğiniz zaman yazdığınız veya düzenlediğiniz bir kitapta kullanabilirsiniz.

Makaleyi yayınlarken veya yeniden kullanırken lütfen TEAD’de makalenin yayınlanmış sürümüne bir bağlantı sağlayın.

Makale Yayınlama Ücreti

Açık erişimli bir modelde, bir makalenin yayın maliyetleri yazarın araştırma bütçesinden veya destekleyici kurum tarafından Makale Yayın Ücreti şeklinde ödenir. Bu Makale İşleme Ücretleri abonelik ücretlerinin yerini alır ve yayıncıların yayınlanan tüm makalelerin tam metnini ilgili tüm okuyucular için serbestçe sunmasına olanak tanır.

Hiçbir makale gönderme ücreti gerekmez.

Makale yayın ücreti yalnızca bir makale yayınlanmak üzere kabul edilirse alınır.

Makale yayın ücreti 75 $ ‘dır. TEAD bazı indirimler düşünebilir. Bu ek indirimler editör ile görüşülebilir.

Gönderen yazar makale yayın ücreti için sorumluluk üstlenir ve TEAD hiçbir şekilde geri ödeme yapmayacaktır.

Telif Hakkı ve Erişim

Türk Edebiyatları Araştırma Dergisi “Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası” lisansına atıfta bulunmaktadır. Bu sitedeki makale içeriği Creative Commons Lisansları altında lisanslanmıştır.

Bu lisans, yazarların veri madenciliği uygulamalarında, arama motorlarında, web sitelerinde, bloglarda ve diğer platformlardaki tüm makaleleri, veri kümelerini, grafikleri ve ekleri uygun referansları kullanarak kullanmalarına izin verir.